Browsing Category Seyahat

Bir Dijital Göçebenin Hayatını Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

2016’da çıktığım bir senelik seyahatim boyunca Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da gittiğim tüm şehirlerde 1’er ay yaşadım. Hem uzaktan mesleğime devam ettim, hem de gittiğim kültürlerle bir oldum. Her ay yeni bir şehre geçip 1 ay geçirmek belli bir süre sonra biraz zorlaşmaya başlıyor. Kullandığınız para birimine, saat farkına, lokal dile, yeni düzenlere sürekli adapte olmanız gerekiyor. Sürekli olan, bu değişime hızlı adapte olabilme becerilerimden biri telefonumdaki demirbaş uygulamalarım oldu.

Continue Reading

0 Comments

Nesillerin çözemediği gizem: Machu Picchu

Günümüzde varoluşumuzun büyük bir kısmı gücümüzün ve paramızın yettiği şeylerle şekilleniyor, tarımsal güç eskisi kadar önem taşımıyor. Bizim tarihimizde olduğu gibi eski Peru’nun toplulukları da tarım yoluyla var oluyordu. Birincil kaygıları, doğanın döngülerinin sürekliliğini sağlamaktı. İklimin elverişli olması, suyun doğru zamanda ve yeterli miktarda akması, verimli arazi ve halkın örgütlü bir şekilde çalışması hayati kurallarıydı.

Continue Reading
0 Comments

2017: Bilinmeyene Kendini Bırakmak

2016’nın son 1.5 ayı zor geçti. Kamboçya, özellikle Phnom Pehn iç açıcı bir bölge değil. Hele ruh haliniz biraz git gelliyse, evden çıktığınızda kaldırımları olmayan fare ve karafatma dolu sokaklarda yürümek zor. Hele hele “Digital Nomad” olmak epey zor, çantayı, laptop’u, cüzdanı, telefonu kaptırmadan yürümek sürekli alarm durumda olmayı gerektiriyor. Üstüne bir de her şey dolar ve döviz kuru tavan yapmışsa, ufak ufak detaylar gibi gözükse de tüm bunlar, zihninizde karanlık bulutlar şeklinde uçuşup sizi yorabiliyor.

Continue Reading

0 Comments