1 Sene, 1.5 Valiz ve 1 Sırt Çantasına Nasıl Sığar?

Valla kolay olmadı.

2+1 evde, 2 büyük dolap, 1 giyim odası olan bir kızım ben. Bu kısmın kabus haline dönmemesi için elimden geleni yaptım diyebilirim.

Önce uzun süre valiz araştırması ile başladım, tekerlikli sırt çantalardan, iki parça sırt çantalara kadar. Sonunda zaten var olan 4 tekerli orta boy Samsonite ve yeni aldığım yine 4 tekerlekli kabin bagajla bu iş olur dedim. Sonuçta her ay iki kere o valizler yapılacak açılacak, haftasonları yakın yerlere seyahat edilecek. Her şehirde, transferde o çantaları taşıyacak ne sırt var ne kuvvet. 4 teker son karar.

Sıra içini doldurmaya geldi.

İlk etapta 1 sene boyunca hep bahar-yaz yaşayacağım için bu mevsimlerde en çok giydiğim kıyafetlerimi masa üstüne yığdım, bakınız aşağıda:

packing

Tabiki 1 valiz, 1 kabin bagaja bunların hiç biri sığmadı. %40’ını elemek zorunda kaldım 🙂 son liste aşağıdaki gibiydi:

 • 5 t-shirt
 • 2 gece elbisesi
 • 2 jean + 1 jean short
 • 2 plaj elbisesi
 • 3 kimono
 • 1 topuklu, 2 lastik ayakkabı, 2 parmak arası terlik, 1 sandalet
 • 3 foldable çanta
 • 3 şapka
 • 1 %100 kaşmir kazak (kaşmir/yün şart! incecik ve sıcacık) + 2 hırka
 • 3 eşarp + 1 ince yün şal (1 büyük şal daha almak zorunda kaldım, baya geniş ve koton, özellikle seyahat sırası battaniye görevi görüyor)
 • 1 şemsiye
 • 1 seyahat yoga matı (Bilstore’da satılıyor)

Sırt çantamda en temel ihtiyaçlarımı yüklendim:

 • Uyku Gözlüğü
 • Boyun yastığı
 • Kindle Paperwhite
 • 1 MacBook Pro
 • 1 GoPro + kafa bandı, 3-way
 • 1 Power Bank
 • 1 iPod Touch (Müziksiz yapamıyorsanız! plaj, yürüyüş, seyahat günleri için iPhone şarjı bitmemesi için ideal)
 • 2 iPhone şarj aleti (yedekli olmak şart)

 


 

Teknikleri hallettikten sonra arkadaşlarımın en merak ettiği sorular şunlar oldu:

1 senelik yaşamını taşınabilir 1 valize sığdırmak nasıl bir şey? 

Yola iki etaplı çıktım aslında. Grubun çoğundan farklı olarak, 3. ayımda İstanbul’a geri döneceğim ve 1,5 ay kalacağım. Asıl zorlu etap ondan sonra başlayacak. Asya ve Güney Amerika rotası benim için 2. etapta. Hafif ve işlevsel şeylerle seyahat etmem gerekecek. 

İlk etap Valencia’ya vardık, valizimi açtım ve şoka girdim. Sanki 1 seneliğine vatanı terketmiş gibi çıktığımı farkettim. Avrupa ayağı için fazla ama birbiri ile uyumsuz kıyafet, ilaç ve bakım ürünleri almışım. Barcelona’da buluştuğum arkadaşlarıma iki büyük torba eşya vermeme rağmen Lizbon’a geçiş için valizi hazırlarken epey terledim. En son valizin üstüne oturmuş, ev arkadaşımın kahkahaları eşliğinde ittir kaktır valizi kitlemeye çalışıyordum. 

Avrupa’da antibiyotik dışında her türlü ilaca, homeopatik ilaçlara bile ulaşabilirken neden hala bu kadar ilaç ve bakım ürünü ile geldiğimi hala çözmeye çalışıyorum. Hele hele Aesop, Dr. Hauschka gibi gündelik kullandığım ürünlere asıl buralarda ulaşabilecekken.

Keşke getirseydim veya bunu getirmem aşırı saçma dediğin oldu mu?

Keşkem Leica kameram oldu. GoPro ve iPhone ile idare ederim diyordum, ama haftasonları çıktığım veya gündelik turlarda, ya da bazen bir parkta otururken keşke yanımda olsaydı dediğim çok oldu. Makro lensinden dolayı. Eğer makro lensi olan makinanız yoksa iPhone için şu ürünü öneren oldu.

Saçma dediğim bir şey olmadı henüz, ama gereksiz fazla tshirt getirmişim, askılı, elbise ve tulumlarımı çok daha fazla giyiyorum.


“İYİKİ ALMIŞIM” DEDİKLERİM:

Packing Cubes (Valiz Düzenleyiciler)

Hayat kurtarıcı. Bir daha bunlarsız seyahat edebileceğimi düşünemiyorum. Hem sırt çantası, hem kabin, hem de valiz için şart. Amazon’dan Eagle Creek Compression Cube‘lardan 2 adet aldıktan sonra, valiz düzenleyicilerin bizim memlekette de satıldığını keşfettim. Solaress i gözüm kapalı tavsiye ederim. Benim setlerim şunlar. Hayatımı inanılmaz kolaylaştırdılar.

Kindle Paperwhite

Vardığımda ilk eksikliğini fark ettiğim şey Kindle oldu. Plaj, ara yolculuklar ve arada kafa dinlemek için şart. Allahtan amazon.es vardı ve 2 gün içinde bir adet Kindle Paperwhite edindim. 9 saatlik İspanya-Portekiz otobüs yolculuğumuzda aldığım ana şükrettim!

Camper sandaletler

İkinci haftada bir sandaleti paramparça ettim, her yere sürekli yürüdüğüm için kafama silah dayasan giymeyeceğim Camper sandaletlerden bir tane edindim. Şimdiye kadar ayağımın en rahat ettiği ayakkabı oldu. 

Thule Sırt Çantası 

Gözlük kabı yeri, anahtar takma askısı, şişe açacağı, laptop gözü, sırt desteği ve hafifliği ile sırt çantamdan baya memnunum. Herschel Laptop sırt çantamı da almıştım yanıma çeşit olsun diye. (biliyorum çok kızsal) Muhtemelen yarı yolda bırakacağım, tek Thule Laptop Sırt çantası yeterli. 

thule

Lucky Culture Takılarım

Özellikle kızlar için düz rahat, koton, kaşmir ve yün kıyafetleri çeşitlendirmek için en hafif, en renkli çözüm bol bol takı taşımak. Lucky Culture takılarımla inanılmaz mutluyum burdan bol bol reklam yapabilirim, gruptaki kızların ve gittiğim her yerde herkesin ilgisini ve beğenisini topluyor!

Saç Maşası

Her yere taşırım, kaybolsa hemen yenisini alırım. İnsan kendini güzel ve bakımlı hissetmek istiyor 🙂 

Göz Maskesi + Boyun Yastığı 

Göz maskesi ile uyumaya iyice alıştım.

Battery Adapter + Yedek Şarj Aletleri

Kesintisiz şarj. Tek ihtiyacınız olan şey. 


“NICE TO HAVE” lerim

Türk Kahvesi Makinası ve kahve

Valencia’da ilk haftamda hiç bir kahvenin Türk kahvesinin yerini tutmadığını ve nasıl bir bağımlı olduğumu hatırladım. Ailem imdada yetişti ve UPS’le 1 gün sonra kahve makinası ve Mehmet Efendilere kavuştum!

Yelpaze!?!

Anneannemin yelpazesini almışım yanıma. Çocukken bayılırdık kuzenimle ev dışına çıkarmamıza izin vermezdi. Bi kere bile kullanmadım, Lizbon’da baya çantamda taşımaya başladım, bir anda sıcak basıyor. Asya’da da işime yarayabilir gibi duruyor 🙂 

Peştemal

Kaş’tan aldığım ve senelerdir her yere taşıdığım, 2 kalın büyük, 2 küçük peştemallerimi ne olursa olsun her yere taşımaya değer.

Cocoon Grid

Şimdiye kadar baya memnun kaldığım, tech ıvır zıvırlarımı en efektif taşıma biçimi, Cocoon Grid. Laptopumla aynı boylarda, çanta içinde dağılmıyor. Baya pratik, tavsiye ederim.

cocoon

0 Comments
Previous Post
Next Post