Nesillerin çözemediği gizem: Machu Picchu

Günümüzde varoluşumuzun büyük bir kısmı gücümüzün ve paramızın yettiği şeylerle şekilleniyor, tarımsal güç eskisi kadar önem taşımıyor. Bizim tarihimizde olduğu gibi eski Peru’nun toplulukları da tarım yoluyla var oluyordu. Birincil kaygıları, doğanın döngülerinin sürekliliğini sağlamaktı. İklimin elverişli olması, suyun doğru zamanda ve yeterli miktarda akması, verimli arazi ve halkın örgütlü bir şekilde çalışması hayati kurallarıydı.

Kolomb öncesi Peru yerlileri için evren anlayışı şu şekildeydi: gökyüzü; yağmurların kaynağı, çalışılması gereken arazi, yeraltı dünyası yeryüzündeki meyvelerin kaynağı ve ölülerin gittiği yer. Bu üç dünya, Kolomb öncesi Peru’nun yerlileri tarafından kutsal sayıldı ve hayvanlarla simgelendi. Kartal, baykuş veya kondor (akbaba) gibi av kuşları, göklerin veya dünyanın üstünde. Puma veya jaguar yeryüzünde. Yeraltı dünyasında ise yılan ya da örümcek, bu dünyaları temsil eden hayvanlar oldu.

İspanyol’ların istilasından önce Peru’da, And tanrıları bu hayvanların özelliklerini taşıyordu. Astronomik ve sanatsal yönleri gelişmiş olan bu uygarlıkların tüm inançları doğa ananın nimetleri etrafında toplanıyordu, ta ki Kolomb’un keşfi ve yeni dünya fatihi Francisco Pizarro’nun istilası ile günümüzdeki şeklini alana dek.

And Dağlarının tüm çevresine yayılan bu gizemli tarihin hiç şüphesiz en ilgi çeken ve aslında halen gizemi sürmekte olan dünya harikası Machu Picchu’yu nasıl mı gezersiniz?

 

Machu Picchu’ya Ulaşım

 

Eğer trekking ve kamp deneyiminiz var ise Inca Trail veya Salkantay Trek size göre, lokal firmalar ile ayarlayabileceğiniz turunuza otobüs gidiş, trekking sırasında ki yemekler, çadır, Machu Picchu giriş ücreti, yük taşıyıcılar ve tren ile dönüş dahil.

Ben daha kolay ve eforsuz ulaşmak istiyorum derseniz, Cusco’dan bineceğiniz Peru Rail treni ile, yakınındaki küçük köy Aguas Calientes’te 1 gece kalarak, buradan bineceğiniz 20 dakikalık otobüs tırmanışı ile ulaşabilirsiniz.

Hayır, en lüks şekilde ulaşmak istiyorum derseniz, 1911’de burayı keşfeden Amerikalı tarihçisinden adını alan Hiram Bingham treni ile, dünyanın en gösterişli tren yolculuklarından birini deneyimleyebilir ve şampanyanızı yudumlayarak Machu Picchu’ya hazırlık yapabilirsiniz.

 

Giriş biletinizi önden ayırmakta fayda var

Zamanına göre kusursuz bir doğa ve astronomi anlayışı ile inşa edilmiş bu dünya harikası, dünya üzerinde saklı bir cennet hissini hala taşımakta. İspanyol istilası sonrası depremlerden ve doğal afetlerden etkilenen tüm yapılara inat, tüm heybetiyle binlerce insanı etkilemeye devam ediyor. Machu Picchu, getirilen ziyaretçi sınırlamasına rağmen her gün en iyi selfieyi çekmeye çalışan turist akımı ile dolup taşıyor.

Giriş problemi yaşamamak için önceden tur operatörünüz aracılığı ile ya da internetten biletinizi mutlaka hazır edin. Eğer biraz adrenalin yaşamak ve daha tehlikeli noktalardan tırmanmak istiyorsanız, ölüm merdivenlerinin olduğu Huayna Picchu için de biletinizi önden ayarlayın.

Lokal rehber eşliğinde gezin

Bu gizemli dünya harikasını Şaman ya da lokal rehberler ile gezme şansınız olur ise kaçırmayın, tarihi hakkında daha iyi bilgi edinebilir, hatta benim gibi 1911’de Bingham’ın kayıp şehir Vilcabamba‘yı ararken Machu Picchu’yu bulmasına siz de üzülebilirsiniz.

Bingham’ın bulması ile aslında halen burada sürmekte olan yaşam son bulmuş, bir çok eser, kaplar, takılar ve tarihi kalıntılar alınmış, ve bugün bildiğimiz hali ile ziyaretçilere açılmış. Gezip görebilme şansınız olmasına sevinseniz de acaba hayat nasıl olurdu diye insan hayal etmekten kendini alamıyor.

 

Peki ya hangi sezon da gitmeli?

Heybetli kalıntıları, uçurum aşağısındaki yemyeşil vadileri, ve sizi çevreleyen dorukları izlerken, tüm turist kalabalığına rağmen dünyanın sanki en gizli ve gizemli noktasında, adeta bir yeryüzü cennetine baktığınızı hissedeceğiniz Machu Pichhu’nun en iyi sezonu yağmurların durduğu Mayıs-Ekim ayları arasında. Fotoğraflar yağmurlu Şubat ayından, bu dönemde tur fiyatları düştüğü için eğer bütçeli gezmek istiyorsanız önerebileceğim bir dönem.

0 Comments
Previous Post
Next Post