Bir Dijital Göçebenin Hayatını Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

2016’da çıktığım bir senelik seyahatim boyunca Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da gittiğim tüm şehirlerde 1’er ay yaşadım. Hem uzaktan mesleğime devam ettim, hem de gittiğim kültürlerle bir oldum. Her ay yeni bir şehre geçip 1 ay geçirmek belli bir süre sonra biraz zorlaşmaya başlıyor. Kullandığınız para birimine, saat farkına, lokal dile, yeni düzenlere sürekli adapte olmanız gerekiyor. Sürekli olan, bu değişime hızlı adapte olabilme becerilerimden biri telefonumdaki demirbaş uygulamalarım oldu.

Sizin de seyahatiniz ister uzun süreli, ister iş için, ister ise kısa süreli olsun, aşağıdaki 5 uygulamayı alışkanlık haline getirirseniz başınız ağrımadan pratik ve hızlı bir şekilde gezebilirsiniz.

 

Ev, otel, hostel neredeydi demeden tek tıkla hep adresinize ulaşın

Her ay yeni bir şehre geçtiğimde, havaalanına iner inmez lokal sim kartı aldıktan sonra ilk yaptığım şey Google Maps uygulamasında “Ev” ve “İş” etiketleri altında adreslerimi kaydetmekti. Bu çok ufak bir detay olsa da özellikle uzun süreli kaldığınız yerlerde parmağınızın ucunda sürekli ev adresinizin olması hayatı kolaylaştırır ve hızlandırır. Ayrıca çevrimdışı alanlar seçeneği ile ev, iş veya seçeceğiniz alana datanız olmasa bile harita üzerinde bakabilirsiniz. Her ülkede iyi çalışmayan Foursquare uygulamasına da alternatif olan uygulama ile sevdiğiniz restaurantları yıldızlayarak unutmazsınız.

 

Menüden yemek seçerken ne gelecek korkusu yaşamayın

Menü ya da herhangi bir yazıyı anlamakta zorlanmayın. Google Translate uygulaması ile çevirmek istediğiniz her şeyin fotoğrafını çekip, yazıyı tarayıp Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Bu yöntemle bir çok kez başımı beladan kurtardığım doğrudur, hatta yazıyı okuyamayan için, söylemek istediğiniz şeyi yazıp, uygulamada çevirip sesli bile dinletebilirsiniz.

 

Fotoğraf ve videolarınız için hafıza sorunu çekmeyin

Tanıklık ettiğiniz tüm güzellikleri ölümsüzleştirdiğiniz fotoğraflarınız ve videolarınız, benim gibi 10 binleri bulursa, üzülmeyin. iCloud, Google Drive, Dropbox gibi uygulamaların hangisi kolayınıza geliyorsa, cimrilik yapmayın size uygun olanı seçin, ödediğiniz aylık ücret o anıları kaybetmekten daha acı olamaz. Telefonunuzu kaybettiğiniz an, fotoğraflarım gitti diye başınız ağrımasın.

 

Bulunduğunuz bölgenin kullanılan taksi uygulamasını öğrenin

Bir sene boyunca gezdiğim tüm büyük şehirlerde otobüs, metrobüs gibi lokal ulaşımı çözmekle uğraşmaktansa, o bölgede en yaygın hangi ulaşım uygulaması kullanıyorsa onu telefonuma indirerek cebimdeki nakitle ya da dili çözmekle uğraşmadan hızlı ve güvenle rahat hareket edebildim.

Bizde olduğu gibi hem Güneydoğu Asya’da hem de Güney Amerika’da lokal taksiciler ve bu uygulamalar arasında ciddi savaşlar var, ama bu sizi etkilemeyecek, hatta rahat ettirecek. Lokal bir taksici tarafından kazıklanmak, gideceğiniz yerin dil savaşını vermektense mutlaka bulunduğunuz bölgenin en güvenilir ulaşım uygulaması ne ise onu indirmenizi öneririm. Hem sürücüye derdinizi anlatmakta zorlanmazsınız, hem de gideceğiniz yerin adresini girip tüm yolculuğunuzu güvenle uygulama üzerindeki haritadan takip edebilirsiniz.

 

Dövizi kaçtan çeviriyorduk hesapları ile uğraşmayın

XE Currency uygulaması telefonunuzun ana ekranının demirbaşı olacak, eminim. Harita uygulamalarından bile daha çok kullanacağınız garanti. Her tür para birimini seçerek, gördüğünüz fiyatı anında istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz, bu uygulamayı çevrimdışı olsanız bile kullanabilirsiniz. Clear Currency, Valuta ve World Currency Converter da diğer benzer uygulamalar.

Eğer yola çıkmak üzereyseniz ve bu uygulamalardan herhangi biri henüz yok ise, mutlaka indirmenizi öneririm.

0 Comments
Previous Post